Yazı başlığını, Jacques Seguela‘nın –kendisi tarafından kendisine ithaf edilen– “Anneme reklamcı olduğumu söylemeyin… O beni genelevde piyanist sanıyor” adlı kitabından apardım. Reklamcılığa ilgi duyanlar için –benim adıma bir dönem öyleydi– esprili diliyle yol gösterici bir kitaptır. Ama yazımızın konusu bu kitap ya da reklamcılık değil, kahve; Kahramanımız ise, barista olmak için askerliğinden vazgeçen Lee Kang Bin.

https://www.instagram.com/p/BvDRvY1lIXQ/
Kahve köpüğünde sanatını konuşturan Güney Koreli Lee Kang Bin, kendisini “Latte Artist”, yaptığı işi ise “creamart” olarak tanımlıyor. Van Gogh‘un “Yıldızı Gece (Starry Night)” -yanda- ya da Edvard Munch‘un “Çığlık (The Scream)” eserlerinin “minyatürlerini” ya da Alaaddin ve Bambi gibi Disney karakterlerinin –birebir– ayrıntılı kopyalarını kahve köpüğünde görmek mümkün. Çok rahatlıkla söylenebilir ki, Lee Kang Bin’in kahve köpüğüne işleyemeyeceği hiçbir “şey” yok.

Kahve demlemeye 17 yaşında, –şu anda 26 ya da 27 yaşında– zorunlu askerlik görevi sırasında, orduda başlayan Lee Kang Bin, bu işten o kadar keyif alır ki; Askerlik sonrasında kendisine bir makine satın alır ve ilk kafesini de Kuzey Kore sınırındaki, görev yaptığı birliğin yanında açar. Günümüzde ise Güney Kore’nin başkenti Seul’de, C. Through Cafe adında bir kafe işletmektedir.

Bir gün, Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece“sini kahve köpüğüne çizdiğini ve çok özel göründüğünü söyleyen Lee Kang Bin, sonrasında pek çok müşterinin kendisinden bu “özel” kahveyi sipariş ettiğini belirtiyor. Hiçbir çizim eğitimi almadığını da belirten sanatçı, müşterilerinin sevdikleri eserlerin çizimini istediklerini, kendisinin de akıllı telefonundan kopyalama yaptığını belirtiyor. Ortalama 15 dakikalık özenli işçilik için Lee Kang Bin, soğuk kahve, krema, çikolata sosu, espresso ve gıda boyası kullanıyor.

Sanatçının yaptıklarından daha fazlası için hem kendisinin hem de kafesinin Instagram hesabını inceleyebilir ve takibe alabilirsiniz. Ya da yolunuz Güney Kore’ye düşerse kahvelerinin tadına da bakabilirsiniz.

İrf.//

BiLGi ve BAĞLANTILAR
http://uk.businessinsider.com/barista-quit-military-coffee-artist-lee-kangbin-instagram-sensation-creamart-starry-night-van-gogh-2017-7
https://www.tuttartpitturasculturapoesiamusica.com/2017/07/Lee-Kang-Bin.html
https://listelist.com/kangbin-lee-latte-art/