Bugün size, güzel bir Temmuz Ankara’sında, fotoğraflarını yaratıcı perspektif unsurlarıyla besleyen fotoğrafçı Jordi Puig‘den çok az bahsederken fotoğraflarından çokça göstereceğim. Ama önce perspektifin ne olduğuna dair küçük bir giriş ile başlayalım: Perspektif, doğadaki iki boyutlu ya da üç boyutlu cisimlerin bizden uzaklaştıkça küçülmüş ve renklerinin solmuş gibi görünmesidir. Başka bir ifadeyle, iki boyutlu yüzeye üç boyutlu görsel etki kazandırmak için nesnenin ve mekânın görünümünün belirli teknikler kullanarak kağıda aktarımıdır.

Artık sayısal bir dünyada yaşadığımızdan ve konumuz da fotoğraf olduğundan kareye aktarımı da diyebiliriz. Hattâ kaba bir tabirle, fotoğraftaki perspektif bize, iki boyutlu fotoğraf dünyasında, fotoğraftaki derinliğin gücüyle üç boyutlu –gibi– fotoğraflar sunmasıdır.


Sayfalarımızın konuğu, Barselona merkezli fotoğrafçı Jordi Puig. Kendisi, günlük kullanılan nesneler ya da pek fotoğraf çekerken kullanılmayacak olan nesneler ile, perspektif kurallarını da temel alarak, fotoğraflar çekiyor. Ve ortaya, –Oğuzhan Uğur’un babalaTV‘de sıklıkla kullandığı gibimuazzör kareler çıkıyor!

Hazırlık aşaması ve sonuçlarını gördüğünüz -yukarıdaki- fotoğraflarda, fotoğrafçı Jordi Puig, seyrine doyum olmayan karelere imza atmış. 500‘ün üzerinde gönderiye ve 330.000‘den fazla takipçiye haiz instagram hesabında ve (ayrıca) internet sitesinde Puig‘in çalışmalarının devamını ve yenilerini görebilirsiniz.

Ayrıca fotoğrafçının, -yine- internet sitesinde (ve kendi fotoğraflarında da kullandığı) Lightroom presetlerini de sattığını belirteyim. İlgileniyorsanız bakmanızı tavsiye ederim.

İrfan///


    Bağlantılar