Fotoğraf çekenlerin modellerinde, fotoğraf çekilenlerin ise -özçekim bile olsa- kendilerinde yakalamak istedikleri ân, malûmunuz olduğu üzere “doğal gülümseme“dir. Paris’te yaşayan Fransız fotoğrafçı Mathieu Stern, Youtube’daki 110.000’e yakın abonesi olan kanalında yayımladığı videoda, doğal gülümsemeyi yakalamaya dair 7 ipucunu paylaştı. Basit bir takım hileler barındıran bu teknikler/ipuçları ile taklit edilmesi -oldukça- zor olan doğal gülümseme hâlini yakalamak mümkün görünüyor.

Yukarıda paragrafın yanındaki, videodan aparılmış resimde de görüldüğü gibi “cheese” yani “peynir” yerine “money” yani “para” demek doğal gülümsemeye daha yakın bir görünüm sunuyor. Her ne kadar fotoğraf çekilirken “cheese” karşılığı olarak bizde de “peynir” deniyorsa da burada “money” karşılığı olarak “para” demeyeceğiz; Zirâ, money sözcüğünün telaffûzu esnasında ağız -doğal- gülümsemeye yakın bir hâl alıyor… Daha iyi kavrayabilmek adına aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz; Ki, video içerisinde Julie Andrews‘ın neden “cheese” yerine “money” tercih ettiğine dair uygulamalı açıklamasını da görebilirsiniz.

Videoda elbette sadece cheese yerine money yerleştirmesi bulunmuyor; derin nefes almak, yüz kaslarını gevşetmek, fotoğraf çekilirken -sizi- mutlu hissettiren şeyleri düşünmek (dondurma gibi), kafayı sallamak, fıkra ya da şakalar ile çekim ortamını yumuşatmak ve makinenin arkasında sevdiğiniz birini ya da bir karakteri hayâl etmek gibi tavsiyelerde de bulunuluyor.

Bu basit yöntemler ile gerek çektiğiniz gerekse çekildiğiniz fotoğraflarda daha doğal bir gülümseme ve -yine- daha doğal bir görünüm elde edebilir ya da daha doğal bir görünümü fotoğraflarınıza yansıtabilirsiniz.

Ayrıca, Mathieu Stern‘in fotoğraf -ve lens- üzerine faydalı bilgiler paylaştığı blog sayfasına da göz atmanızı salık verirken fotoğrafçının, “limon surat hilesi“ni anlattığı benzer nitelikteki kısa videosundan da doğal gülümseme/poz vermeye dair fikir edinebileceğinizi belirmek isterim.

Saygılarımla,
İrf.

BİLGİ & KAYNAK
https://www.mathieustern.com/blog/2017/10/17/7-tips-that-will-make-you-smile-naturally-on-every-photos
https://www.mathieustern.com/blog/2018/8/6/this-one-trick-will-improve-your-portrait-photography
https://www.shutterbug.com/content/improve-your-portrait-photography-these-7-tips-getting-everyone-smile-vided
https://blog.fotografium.com/modelinizi-dogal-gulumsemesi-ile-yakalamak-icin-geli/