Pek çok insan için keyif unsuru ya da sabahları uyanmalarını ya da geceleri uyanık kalmalarını sağlayan içecek olan kahve, ülkelere göre ayrı kültür ögeleri barındırsa da dünya ticaret hacmindeki yeri petrolden sonra ikinci sırada. Bu haliyle de tüm dünyanın ortak bir paydada buluştuğu ender “şey”lerden biri ama elbette bir fincandan ya da kupadan daha fazlası…

Dökülen bir kahvenin ya da kahvenin kendisinin -ya da telvesinin- birer sanat eserine dönüşmesi son dönemin akımlarından… Giulia BernardelliGhidaq al-Nizar, Jon NorquistElla Hipolito, Hong Yi ve New Yorker gibi kült bir dergiye defalarca kapak hazırlamış, Netflix’in “Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı” belgeselinin ilk bölümünde arz-ı endam eden Christoph Niemann‘nın da eskizleriyle iştirak ettiği bu akımın örneklerini internet üzerinde -özellikle Instagram- ya da somut nesneler üzerinde -tuval gibi- görmek mümkün.

Bu derleme yazıyla yukarıda saydığımız isimlerin eserlerini sizlere tanıtmayı amaçladık; Elinizde kahvenizle, iyi okumalar ve hattâ iyi seyirler!

> İtalyan sanatçı Giulia Bernardelli tasarımlarında mürekkep yerine kahve, çilek ya da şeftali gibi nesneleri kullanıyor. Ve yaptığı bu tasarımları da yine internet üzerinden satıyor. Elbette konumuz kahve olduğu için aşağıda sanatçının kahve ile yaptığı bazı tasarımları görüyorsunuz.


https://www.instagram.com/p/BkPQk0ThQin/?utm_source=ig_web_copy_link

> Endonezyalı sanatçı Ghidaq al-Nizar, kahveyi ziyan etmeyenlerden. Sanatçı, “Dünyayı koruyun, kahveli tek gezegen o!” mottosuyla Instagram hesabından paylaşımlarda bulunuyor.

https://www.instagram.com/p/BYvaRw-gJ9m/?utm_source=ig_web_copy_link

Yalnızca kağıt üzerine değil yapraklar ya da tabaklar gibi farklı zeminler üzerine de çalışma yapan sanatçı, kahveyi çok sevdiğini ve insanın sevdiği bir şeyle eğlenceli işler yapmasının çok keyifli olduğunu söylüyor.

https://www.instagram.com/p/BNCF9b4D_qb/?utm_source=ig_web_copy_link

> “Kahve Sanatı”na tesadüfen, kahve makinesi kırılıp da bütün kahveler mutfağını kapladıktan ve hemen temizlenmediği için geride bıraktığı değişik ve hoş görüntünün tuvalde nasıl duracağı fikriyle giriş yapan Jon Norquist, bugün bu alanda bilinen bir sanatçı. Eserlerinde şehir siluetleriyle beraber manzara, hayvanlar ve logolara da yer veriyor.

> Filipinli sanatçı Ella Hipolito, farklı kahve çekirdeklerinden elde ettiği renklerle eserlerini oluşturuyor. Mesela kızıl ya da açık bir renk için fazla işlemden geçmemiş kahve gerekliyken koyu renkler için ise iyi öğütülmüş kahveye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

> 2012 yılında şarkıcı Jay Chou’nun, sadece kahve ve fincanıyla yaptığı portresi ünlenen Malezyalı Hong Yi, sadece kahve ile değil günlük malzemelerle ile de ilgi çekici ve şaşırtıcı eserler ortaya çıkaran çok yönlü bir sanatçı. “Red” lakabını kullanan ve bu lakapla tanınan sanatçının kendisine ün getiren portresini ve yapım sürecini aşağıda görebilirsiniz.

View this post on Instagram

Hello my fellow coffee-drinkers – this one's for you (I'm actually in Starbucks now, but I'm just here to use the wifi, hehe). This was one of the first pieces I created without a paintbrush – it's a portrait of singer Jay Chou, made of thousands of coffee cup rings. I painted this in February 2012 over a cold weekend in Shanghai. It's inspired by his song "A Secret I Can't Tell" – the song begins with him drinking a cold cup of coffee, reminiscing the past. "As the cold coffee leaves the coaster I desperately tried to hold my emotions far behind Fighting hard to restore the past On my face you can still see ever so clearly 冷咖啡离开了杯垫 我忍住的情绪在很后面 拼命想挽回的从前 在我脸上依旧清晰可见" Jay's songs were a huge part of my teenage years and will always bring me back to my high school days (those lyrics meant a lot to every teenager going through heartbreak, hah!). I hoped that the sepia tone of this piece would evoke a feeling of nostalgia to its viewers. I'll be posting some older work here from time to time!

A post shared by red*hongyi 康怡 (@redhongyi) on


> Fotoğraflarla şişen sayfamızın son konuğu Christoph Niemann. 1970 Doğu Almanya doğumlu, The New Yorker, Atlantic Monthly ve The New York Times Magazine gibi dergilerin kapaklarını hazırlayan; American Institute of Graphic Arts (AIGA), The Art Directors Club ve American Illustration tarafından ödüle layık görülen bir illüstrasyoncu ve grafik tasarımcı. Yetenekli sanatçının eserleri arasında kaybolmanız yüksek bir olasılık. Belgeseli de seyredebilirseniz, hakkında epey bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Bütün bu isimlerin haricinde sadece espresso ile çalışmalar yapan Karen Eland ya da -yine- Jon Norquist gibi tesadüfen kahve ile resimler yapmaya başlayan Godfrey Caleb gibi güzel iş sahiplerinin de adlarını analım ve yazıyı bitirelim.
Saygılarımla…

 

KAYNAK;
http://www.kahvve.com/dokulen-kahvenin-sanata-donusmesi-6727/
http://www.odditycentral.com/pics/6-talented-artists-who-paint-with-coffee.html
http://www.kahvve.com/giulia-bernardelli-ile-harikalar-dunyasina-yolculuk-1120/
http://www.kahvve.com/tuval-uzerindeki-kahve-23587/
http://www.kahvve.com/kahveden-tablolar-kahverengi-resimler-7047/
http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvUmVkX0hvbmdfWWk
https://www.huffingtonpost.com/2013/03/11/red-hong-yi-food-art-instagram_n_2852954.html
http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQ2hyaXN0b3BoX05pZW1hbm4
https://www.boredpanda.com/coffee-painting-leaf-grounds-ghidaq-al-nizar-coffeetopia/