Irene Rudnyk

Irene Rudnyk, –yanlış hatırlamıyorsam- Rus kökenli ancak Kanadalıfotoğraf ana başlığı altında videolar ile vloglar yayımladığı iki ayrı Youtube kanalı olan profesyonel bir fotoğrafçı. Ve yaptığı işleri seyreder ya da Instagram hesaplarını incelerseniz oldukça da iyi bir fotoğrafçı.

Kendisi, geçen ay içerisinde Fiverr adındaki sitede –bizdeki armut.com benzeri her türden iş yapan ve yaptıranları buluşturan bir site– üç ayrı ve oldukça düşük bir fiyattan, çektiği bir fotoğrafın düzenlemesini ya da amiyâne tabirle, fotoğrafın elden geçirilmesini talep etmiş. Ve elbette “serbest çalışan” düzenleyicileri bulmuş…

Bored Panda‘ya, “YouTube üzerinde pek çok kişiden Fiverr’e dair etkileşim aldığını” belirten Irene’nin, hâliyle bu siteye olan ilgisi artıyor. Ve site üzerinde, İngilizcesi “retouch” olan fotoğraf düzenleme işlerinin de “çok küçük paralara” yapıldığını ve yapanların da beşer yıldız aldığını görünce kendisini “denemek zorunda hissediyor“. Ve macera başlıyor…

Kendine has ve fotoğraflarını fark edilir kılan bir düzenleme stili olduğundan ve belirli ve fark edilebilir bir stilin diğer fotoğrafçılardan sıyrılmanın temel koşulu olduğuna inanan Irene, keza, fotoğraf rötuşuna yani düzenlenmesine çok önem veriyor.

Hâl böyle iken, Fiverr adındaki site üzerinde 0.25, 5 ve 10 ABD Doları olmak üzere üç ayrı ödemeyle “fotoğraf düzenleyicisi“yle anlaşmış Irene. Hepsine aynı, hiçbir düzenleme yapılmamış fotoğrafı vermiş ve hepsine aynı istekte bulunmuş; “Bu görseli çok canlı ve sıcak yapın. Cildi temizleyin, gözleri parlatın. Saçları da kırmızı yapın ki arka plan ile uyumlu olsun. Ayrıca bu fotoğrafın güzel görünmesi için kararınıza güveniyorum.”

– Düzenleme yapılmamış “ham” fotoğraf. –

– 0.25 Dolarlık düzenleme // Fiona? –

– 5 Dolarlık düzenleme. –

– 10 Dolarlık düzenleme. –

Fiyat arttıkça -iyimserlikle belirtiyorum- düzenlemelerdeki “göze zarar verme” oranının düşüklüğüne rağmen Irene, elbette böyle bir hizmetin kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmiyor. Zira, fotoğraf düzenlemenin de fotoğrafı çekmek kadar önemli olduğuna inanıyor. Kendisini mükemmeliyetçi olarak tanımlarken, yaratıcı vizyonunu başka birine emanet etmenin zorluğuna da dem vuruyor ki ,aşağıda kendisinin aynı fotoğrafa yaptığı düzenlemeyi görüyorsunuz;

Irene tarafından yapılan düzenleme.

İngilizcede “you get what you pay for” denen bizde ise “ne kadar ekmek o kadar köfte” ya da “ucuz etin yahnisi yavan -tatsız- olur” sözleriyle tanımlanan bir hikâyeyi gördük. Tam öyküyü, öykü sahibinden dinlemek isterseniz aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Saygılarımla.
İrf.

 

Bu kısmen ve kabaca çeviri yazı, demilked.com sitesinde görülüp okunan, ayrıntısına boredpanda.com sitesinde erişilen ve nihayetinde Irene Rudnyk video kanalında öyküsü seyredilen videodan aparmalarla oluşturulmuştur. Fotoğraflar boredpanda.com sitesinden alınmıştır. Sayfalara tam bağlantıyı aşağıda görüyorsunuz.

This Woman Hired Photo Retouchers For Different Prices, And The Results Speak For Themselves

This Photographer Hired Retouchers In Different Price Ranges And Got What She Paid For